1C:Enterprise Ön Muhasebe

Yazılım firmalarının hazırlamış olduğu muhasebe programı yazılı arasında cari takip programı da yer almaktadır. Cari takip programı neye yarar sorusunun cevabı işletmenin alış ve satış, cari, kasa, fatura, irsaliye, stok hesaplarının takip edilmesidir.

İşletmelerin üretim ve satışında yapmış olduğu muhasebe işlemlerinin yoğunluğu, sürekliliği, geniş hacimli olması zaman ve işgücü gerektirmesi nedeniyle muhasebe programlarına ihtiyaç duyulmuştur. Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesiyle yazılım firmaları böyle bir talebe cevap vermiştir ve vermeye devam etmektedir.
İşletmeler alış ve satışlarını peşin, vadeli, taksitle yapmakta ve söz konusu alış ve satışların muhasebe programlarıyla takibi kolaylaşmaktadır. Öncelikle muhasebe kayıtları girilmektedir. Daha sonra söz konusu kayıtlar gruplanmaktadır. Cari takip programı vasıtasıyla borç ve alacaklar, alış ve satışlar günlük, aylık, dönemlik takip edilebilmektedir. Kolay bir şekilde takip edilmekte, döküm alınabilmekte, alacaklar, verecekler, ekranda görülebilmekte, istendiği zaman ekstre veya doküman alınabilmektedir.
Cari takip programı ile ürün alışı, ürün satışı, alış ve satışlarla ilgili ödemeler, tahsilatlar ve kasa hesabı daima kontrol altında bulunmaktadır. Alışlarda kasa hesabından düşüş, satışlarda ise kasa hesabına giriş yapılmakta ve kasa hesabı güncel olarak izlenebilmektedir. Alış ve satışlar nedeniyle stok işlemleri de gerçekleşmekte satışlarda stok eksilmekte ve stok çıkışı yapılmakta, alışlarda ise stok yapılan stok girişiyle stoklar artmaktadır.
Yazılım firmaları tarafından hazırlanan muhasebe programları modüller olarak hazırlanmaktadır. Programda satışların peşin ve taksitli olması durumuna göre modüller hazırlanmaktadır. Taksitli satışlar için taksitle ilgili tüm ayrıntılar programda yer almaktadır. Taksit sayısı, tahsil edilen ödemeler, alacak olarak henüz vadesi gelmemiş ve tahsil edilmemiş alacaklara istendiğinde ulaşılabilmektedir. Cari hesap programı neye yarar sorusuna ilişkin bir başka cevap ise alacakların günü, vadesi, müşteri listesini görebilmeye yaramaktadır.
Cari takip programı ile satış gerçekleştiğinde fatura ve irsaliye yazdırılmakta, ödeme işlemleriyle ilgili makbuz alınabilmektedir. Taksitli satışlarda tarih girilerek o tarihte tahsil edilecek alacaklar, yapılacak ödemelere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılmaktadır.
Cari takip ile kasa, stok, alış ve satış gibi bütün cari hesaplar ve cari hesap hareketleri ekranda görülebilmektedir. İstendiği takdirde cari hesap hareketlerinin raporları doküman şeklinde yazıcıdan alınabilmektedir. Word dökümanı veya excel tablo şeklinde alma imkanı bulunmaktadır.
Muhasebe programı kullanan şirketler veya kurumlar mali bilgilerini bilgisayar ortamında saklamakta ve istedikleri an bu bilgilere ulaşmaktadırlar. Bilgisayarlarda teknik bir sorun yaşanabilme ihtimaline karşı bütün muhasebe kayıtlarının yedekleri alınmakta ve bilgi kaybına izin verilmemektedir.
Muhasebe programını hazırlayan yazılım şirketleri programın özelliklerini sıralayarak cari takip programı neye yarar sorusunu cevaplamaktadır. Cari hesap takibi, stok takibi, kasa hesapları takibi, alış-satış-ödeme-tahsilat takibi gibi işletmenin mali işlemleri bilgisayar ortamında yapıldığı için istenen bilgilere hızla ulaşılmakta ve işletme yatırım ve kararlarındı da bu sonuçlara göre hızlı ve dinamik bir şekilde alınmaktadır. İşletme ve kuruluşlar muhasebe programının vermiş olduğu sayısal verilere göre daima geleceklerini görerek planlama yapmakta ve başarıya ulaşmaktadır.

 • Growth through innovation/creativity:
  Yazılım firmaları tarafından hazırlanan muhasebe programları modüller olarak hazırlanmaktadır.
 • Increased profits:
  Programda satışların peşin ve taksitli olması durumuna göre modüller hazırlanmaktadır. Taksitli satışlar için taksitle ilgili tüm ayrıntılar programda yer almaktadır.
 • İşletme ve kuruluşları:
  İşletme ve kuruluşlar muhasebe programının vermiş olduğu sayısal verilere göre daima geleceklerini görerek planlama yapmakta ve başarıya ulaşmaktadır.
 • Cari takip ile kasa:
  Cari takip ile kasa, stok, alış ve satış gibi bütün cari hesaplar ve cari hesap hareketleri ekranda görülebilmektedir
Nasıl yardımcı olabilirim?

Eğer bir sorunuz var ise bizimle WhatsApp danışma hattımızdan iletişime geçebilirsiniz.

Galerimize Bakın

Looking for a First-Class Business Plan Consultant?